Úvod
 

AKTUALITY

KRÁLOVSKÉ STŘÍBŘENÍ 2024

02.07.2024

 

Královské stříbření v Kutné Hoře každoročně roztancují žáci ZUŠ Kostka

Historické centrum Kutné Hory také letos ožilo tradiční a v České republice zcela ojedinělou středověkou slavností Královského stříbření. Letošní jubilejní 30. ročník se konal 22. a 23. června 2024. Součástí programu byla také taneční vystoupení žáků ZUŠ Kostka ze Vsetína, která jsou dílem paní Jaroslavy Špačkové, vedoucí tanečního oboru ZUŠ Kostka a hlavní choreografky slavností.

 
Královské stříbření se poprvé konalo v roce 1991 na popud zakladatelky Světlany Hrabánkové, sestry paní Jaroslavy Špačkové, a to nejprve formou průvodu. Dnešních rozměrů slavnosti nabyly o rok později a postupně se program pod vedením hlavní scénáristky paní Hrabánkové rozvíjel a zdokonaloval. Paní Jaroslava Špačková se podílí na vývoji této tradiční historické slavnosti od prvopočátku. Je hlavní choreografkou již od roku 1992. Na Stříbření jezdí se svými tanečnicemi ze Vsetína každoročně (dříve Rondellus, nyní pod ZUŠ Kostka).

 

„Žáci tanečního oboru jsou po dobu konání Stříbření v roli pážat nebo praporečníků, v nichž tanečně vystupují. Naučit se však správně pohybovat prapory není úplně jednoduché, a tak i tomu se v přípravách na Stříbření každoročně věnujeme. Naše nejstarší žačky znázorňují měšťanské dívky a šlechtu a tancují až v 11 vstupech dějové tance,“ přibližuje paní Jaroslava Špačková.

 

Součástí tradičního programu je průvod, rytířské turnaje, turnaj na koních, vojenské ležení, dvorská slavnost, ohňová show zakončená ohňostrojem. V neděli se konává Stříbrná nedělní mše. Návštěvníci si mohou vyzkoušet různá středověká řemesla nebo zavítat na středověké tržiště.

 

Program sobotního večera je dějový, v němž se objevují čtyři hlavní symboly (meč, ratolest, kříž a koruna). Královnu ztvárňuje dcera paní Jaroslavy Špačkové. Nechybí ani dvorní dámy, z nichž každá má svoji družinu, kterou tvoří žákyně ZUŠ Kostka. Taneční podívanou pak nabízí i Kahánkový tanec a Pochodňový tanec s rytíři v podání tanečnic ZUŠ Kostka.

 

„Chtěla bych touto cestou velmi poděkovat rodičům našich žáků, kteří své děti celý rok podporují a pomáhají na této tradiční historické slavnosti. Letos jelo 32 dětí a s nimi 9 maminek, které se o děti starají během celého víkendu, za což jim patří velké poděkování. A vás všechny co nejsrdečněji zvu, abyste se přijeli na tuto jedinečnou událost podívat,“ dodala paní Špačková.

 

 

 
Stříbření_sobota_1-90
Stříbření_sobota_1-93
Stříbření_sobota_1-103
Stříbření_sobota_1-115(1)
Stříbření_sobota_1-121
Stříbření_sobota_1-126
Stříbření_sobota_1-131
Stříbření_sobota_1-132
Stříbření_sobota_2-41
Stříbření_sobota_2-46
 
 

Těšíme
se na vás!

 

facebook   instagram   klasifikace

 

Přijímací zkoušky

Filozofie školy

Historie školy

Školné

Přihlášení do klasifikace

Kontakty

 

 

 

 

OP JAK

       

 

 © 2018 NOWONET media, s.r.o.